Wierzba, Szałwia, Ruta, Pokrzywka i inne Cudaki.

Lalki cudaki, dziwne, skomplikowane, czasem urocze, czasem smutne ale zawsze opowiadające swoje niezwykłe opowieści. Ich historię przedstawia autorka tych pięknych lalek Agnieszka Jarząb.

 Szybki szkic a potem budowanie, kształtowanie historii. Myślenie o tym jak nadać charakter i formę materii i uczuciu. Każda z nich powstaje swoim rytmem. Czasem tworzona jest od razu, gdy emocje są silne i ekspresyjne. Czasem nostalgicznie i powoli rozwija się jej życie. Nigdy nie wiem do końca jaki efekt uzyskam.

 

cudak3

 Łączenie materiałów, tkanin, stosowanie różnych technik, pozwala stworzyć postać pełną emocji a jednocześnie magii, która wciąga w inny intrygujący świat uczuć, podświadomości i fantazji.

cudak0

Inspiracją są uczucia, sytuacje, wydarzenia. To one tworzą charakter lalki. Postacie te są lustrem w którym odbijają się chwile, zdjęciem emocji, czasem zainspirowane momentem natury, czasem tęsknotą za pięknem. Innym razem magicznym światem małego dziecka które postrzega wszystko tak inaczej.

cudak1 cudak2

Szyć nauczyła mnie moja babcia gorseciarka. Na której kolanach siedziałam od najmłodszych lat, przyglądając się jej precyzyjnej zadziwiającej umiejętności, stworzenia czegoś z płaskiego kawałka tkaniny. Przerodziło się to w zamiłowanie do szycia i tworzenia tkaniny artystycznej gdzie sznurki i nici plotły się ze sobą dziwną mocą. Papier czerpany, rzeźba, malarstwo, rysunek to opowieści, które inspirowały mnie podczas nauki w szkole średniej. Kształtowaniem natury, ziemi, gliny, rzeźbieniem, zajęłam się podczas studiów na wrocławskiej ASP. Tam odkryłam możliwości tworzenia z gliny.

 

cudak4

Materiały które wykorzystuje podczas tworzenia lalek mają swą historie, magia ukryta w znalezionych przedmiotach to część duszy lalki. Przedmioty po przejściach, elementy zagubionego zdarzenia, tworzą ciało. Twarze rzeźbione w masie papierowej. Pomalowane ręcznie przyprószone kolorem. Oczy malowane pracochłonnie nakładanymi warstwami farb i pasteli aby wydobyć głębie duszy. Włosy są utkane z różnego rodzaju nici i kołtunów dodających wyrazu twarzom. Tkaniny używane do szycia strojów to materiały z odzysku, dodają osobowości każdej z postaci. Znalezione pióro czy kawałek płótna z którym wiąże się jakaś historia, umacnia ekspresję każdej z istotek.

 

Więcej o Cudakach na stronie artystki.

DSC_1213 DSC_5521 DSC_1200 DSC_1330 DSC_1369 DSC_5465 DSC_5473

 

 

 

RelatedPost

Źródło: http://cudakdolls.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *