Mieszkanie w kościele

Co zrobić z budynkiem, który dotychczas był miejscem kultu? Największy problem stanowią zabytkowe kościoły i kaplice, których nie powinno się burzyć. Coraz częściej znajduje się dla nich nowe funkcje, które budzą większe lub mniejsze kontrowersje. We Francji, gdzie jest wiele kościołów, w których nie odprawia się już mszy, pełnią one najczęściej rolę galerii sztuki współczesnej. Wnętrze dawnego kościoła wpływa na odbiór sztuki i skłania do refleksji nad jej rozwojem. Także sama architektura staje się ważnym elementem eskpozycji. Ze względu na duże, otwarte przestrzenie świątyń coraz częściej wykorzystuje się je także jako kluby i dyskoteki, co często wywołuje sprzeciw wierzących.

045-cornbread_01W mieście Utrecht, były kościół Św. Jakobusa wybudowany w 1870 roku, przystosowano do celów mieszkalnych, zachowując jednak oryginalne elementy architektury sakralnej. Pozostawienie oryginalnego stylu nawiązującego do gotyku, proporcji pomieszczenia, witraży, sklepień, fasad, rozkładu, kolumn i wstawienie do wnętrz sprzętów codziennego użytku dało spektakularny efekt, bazujący na kontrastach.

045-cornbread_03

Wnętrza są jasne, dzięki dużej ilości okien przez które wpada światło. Biel ścian oraz sufitów nie sprawia wrażenia zbyt sterylnej, ale raczej ociepla wnętrze. W nawie głównej znajduje się część jadalna, a w miejscy dawnego ołtarza urządzono kuchnię.

045-cornbread_10

Architekci w ostatnich latach podejmują się coraz to ciekawszych adaptacji nieużywanych budynków sakralnych.

045-cornbread_06 045-cornbread_07 045-cornbread_08 045-cornbread_04

045-cornbread_05 045-cornbread_11

Źródło: http://www.archdaily.com/38842/church-of-living-zecc-architecten

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *